ASMR – autonominė sensorinė meridionalinė reakcija

ASMR – autonominė sensorinė meridionalinė reakcija, dar kitaip internete vadinama kaip „smegenų orgazmas“. Tai tam tikrų garsų kompozicija (kombinacija), kuri sukelia neaiškius dilgčiojimus galvos srityje. ASMR – tai malonūs „kutenantys“ ir atpalaiduojantys garsai. Pojūtis kartais pereina į kaklo sritį ir galūnes. Šitą jausmą (euforiją) žmonės jaučia ir paaiškina labai skirtingai. Tad kaip sakoma – nepabandęs nesuprasi. Šitame straipsnyje pasistengsiu paaiškinti kas tai yra ir kaip tas veikia. Detaliai apžvelgsime kiekvieną momentą atskirai.

Parodė draugas

Eilinį kartą kalbėjomės su draugu apie „aukščiausias materijas“ ir netyčia jis paminėjo tokį trumpinį kaip ASMR. Pradėjau jo klausinėti kas tai yra. Tuo metu apie tai dar nežinojau visiškai nieko. Draugas papasakojo ką žinojo ir net parodė kelis gyvus „stream’us“ (gyvas transliacijas) internete, kad įsivaizduočiau kaip tas atrodo (ir kaip tas skamba). Kai žiūrėjau kaip viskas tai yra įrašoma – pagalvojau, kad tai yra eilinis pamišėlių užsiėmimas. Keistesnio dalyko turbūt nebuvau matęs. Supratau, kad turiu įsigilinti į tą temą. Trumpa išvada – dažniau bendraukime su draugais. Nuolat sužinosite kažką naujo. Sekantis momentas – neskubėkite su nuomone, nuolat įsigilinkite į detales. Važiuojame toliau…

Kas tai yra ir kaip tas veikia?

Kaip ir minėjau aukščiau, ASMR – tai garsų kompozicija (kombinacija) kuri tęsiasi vidutiniškai apie 30 minučių. Surasdavau ir vienos ar net dviejų valandų įrašus, tačiau dažniausiai pasitaikydavo 30-45 minučių medžiagos. Dažniausiai pasitaiko vyrams skirti ASMR įrašai, tačiau yra ir moterims skirtų medžiagų. Įrašus reikia klausytis ausinėse kurios blokuoja garsus iš išorės. Tai gali būti ausinės „ant visos ausies“. Medžiagos dažniausiai yra labai aukštos kokybės, įrašytos stereo mikrofonais. Tad iš ko susidaro tos stebuklingos kompozicijos? Įrašuose sukomponuoti sekantys garsai:

  • Šnabždesys.
  • Lėtas, gilus kvėpavimas.
  • Švelnus, raminamas balsas.
  • Ritmiška monotoniška kalba.
  • Garsai, skleidžiami lūpomis, pavyzdžiui, lengvas natūralus čepsėjimas.
  • Prisilietimų garsai, prabraukimai.
  • Beldimo garsai.
  • Šiurenimas ir švelnus traškesys.

ASMR istorija prasidėjo Amerikoje. Pirma apie tai pradėjo rašyti mokslininkė Jenn Allen. Ji įkūrė ASMR tyrimų institutą (neoficiali organizacija). Kol kas nėra tikslaus paaiškinimo, kodėl ir kaip atsiranda šitas jausmas. Tuo labiau, kaip ir minėjau aukščiau – kiekvienas tą „reiškinį“ jaučia savaip. Garsų tematika yra labai plati ir tikrai įdomi. Prie jos dar dažnai sugrįšime, bet apie tai vėliau…

Viename straipsnyje perskaičiau, kad Jeilio universiteto (vienas seniausių ir žinomiausių JAV universitetų, įsikūręs Niu Heivene, Konektikuto valstijoje) neurobiologas Stivenas Novella apibūdino ASMR kaip savotišką malonumo priepuolį. Įdomiai skamba. Priepuolis, pamišėlių užsiėmimas, nesąmonė… Bet juk tai egzistuoja ir tokių įrašų yra daug! Kaip būti ir ką su tuo daryti? Variantas vienas – patikrinti pačiam…

Asmeninė patirtis

Kaip ir minėjau aukščiau – kad kažką suprasti reikia tą išmėginti. Žemiau pateikiau kelis aukštos kokybės įrašus, kuriuos naudojau eksperimentams. Įrašai buvo jungiami skirtingais garsų lygiais. Aukštesnį dažnį turinti garsai (traškesys, spragtelėjimai, stuksenimas) geresnį efektą sukelia klausant juos didesniu garsumu. Įrašus klausydavausi prieš miegą, atsipalaidavęs, užmerktomis akimis. Pastebėjau, kad būtent netikėtumas (kai garsų tipas staigiai keičiasi) asmeniškai man patinka labiausiai (geriausias jausmas). Toliau esu trumpai aprašęs savo eksperimentą su ASMR įrašais. Laikas, nuoroda į įrašą, patirtas jausmas.

2020.06.03. 22:20.
https://youtu.be/zmRAmAV30QA
Reakcijos pastebėta (pajausta) nebuvo. Kartais įdomesni garsai, gražios kombinacijos, lengvas adrenalino antplūdis (tik nuo tam tikrų efektų).

2020.06.03. 22:30.
https://youtu.be/IEc9H0LVNbc
Keistas pojūtis ant 07:48. Suteikė lengvą virpesį. Lyg drebėjimas nuo šalčio. Efektas nėra stiprus, bet reakcija buvo. Patiko kai garsas keičiasi netikėtai, kai klausaisi nežiūrint video medžiagos.

2020.06.03. 22:58.
https://youtu.be/UdxbG_f7kBk
Aštresni garsai sukelia įdomesnį efektą. Būtent netikėtumas yra raktinis momentas. Kai kažkas keičiasi ir staiga atrandi toje monotonijoje kažką kitko – yra „dilgčiojimo“ jausmas. Tik negali paaiškinti kurioje kūno dalyje jį jauti. Poveikis nėra stiprus, bet įdomus.

2020.06.04. 23:26.
https://youtu.be/AiBOPlQRTOg
Aštrūs, aukšto dažnio, į traškesį panašūs garsai formuoja labai keistą reakciją. Tačiau tik tada, kai yra netikėtumo efektas. Kai kažkas keičiasi staigiai. Specialiai tam yra nežiūrima video medžiaga. Taip netikėtumo efektas didesnis, o tas formuoja didesnę reakcijos tikimybę.

2020.06.04. 24:03.
https://www.youtube.com/watch?v=aiPr6NHLNMM
Šitas įrašas (kaip ir visi kiti) – nepatiko savo monotonija. Patinka tik tie momentai kur yra keičiamos priemonės garsams išgauti. Kaip ir kitose medžiagose, geriausi momentai – tai pauzės po kurių staiga prasideda nauja garsų (kombinacijų) serijos. Kaip ir aukščiau išvardinti variantai – nenustebino…

Išvados

Remdamasis atliktais tyrimais (asmenine patirtimi) – galiu pasakyti, kad asmeniškai man ASMR kažkokių didelių įspūdžių nepaliko. Kaip minėjau pačioje straipsnio pradžioje – kiekvienas viską tai jaučia (ir paaiškina) savaip. Gal čia yra kažkokių taisyklių ir paslapčių – kaip tą reikėtų klausytis ir t.t.. Tačiau asmeniškai man – ASMR reikalauja labai daug laiko, kad pajausti kažką ypatingo. Vėlgi, pats žymiai daugiau malonumo gaunu nuo sunkaus metalo klausymo. Kiekvienam savo…

Straipsnis: Andrej Galin. Nuotraukos: Screenshot’ai iš „YouTube“. Informacija straipsnio įžangai: iš anglų mokslinių straipsnių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.