Baimė keistis ir keisti

Baimė keistis. Dalykas žinomas turbūt visiems. Visi mes anksčiau ar vėliau sustojame prie kelio išsišakojimo ir renkamės – ką daryti toliau. Palikti viską taip kaip yra arba keisti. Pokyčiai – labai smagus dalykas. Tik smagus jis yra mūsų mintyse. Tada kai mes svajojame ar planuojame. Kai ateina laikas atsikelti ir kažką daryti – mes sėdime ir kažko laukiame. Laukiant – ateina ji. Baimė…

Ar man to tikrai reikia?

Vertė. Kiekvieno mūsų sprendimo rezultatas turi vertę. Prieš kažką keičiant – reikėtų nustatyti tas vertes. Suprasti kiek kainuos tie pokyčiai. Neskubėkite, duokite sau laiko. Pagalvokite ramioje aplinkoje. Nuspręskite ar sugebėsite sumokėti tokią kainą (kiek yra verti tie pokyčiai). Ką aš turiu omeny? – Visi pokyčiai reikalauja daug darbo, moralinių ir materialinių investicijų.

Vertindami situaciją – į dalykus žiūrėkite kritiškai. Nesvajokite ir nemeluokite patys sau. Jeigu priimsite sprendimą save ramindami ir žiūrėdami į situaciją optimistiškai – rizikuojate. Dažniausiai „rožiniai akiniai“ mums stipriai iškraipo realybės spalvas.

Du keliai

Po vertės nustatymo (kaip ir parduotuvėje) sprendžiame – perkame ar ne. Jeigu sąžiningai sau atsakėme, kad tas ko norime yra sudėtinga ir rezultatas nėra vertas anksčiau nustatytos kainos – pamirštam apie tą reikalą. Jeigu suprantame, kad lengva nebus, bet norime išmėginti – bandom. Atrodo paprasta. Įvertinome, pagalvojome ir nusprendėme. Ne. Dažniausiai tas „persilaužymo“ laikotarpis yra labai ilgas. Kaip jį pagreitinti ir palengvinti?

Pasikalbėkite

Pasikalbėkite su artimais žmonėmis. Žmona (ar vyras), geriausias draugas (ar draugė), mama arba tėvas. Greičiausiai jie neduos tikslaus atsakymo ir nepasakys ar aplamai verta daryti taip kaip Jūs suplanavote. Tačiau jie gali patarti. Duoti naudingos informacijos. Kartais jie gali net apsaugoti nuo problemų (atkalbėti nuo kažko). Žinant vertę ir gavus papildomos informacijos – mes vėl galime grįžti prie punkto „du keliai“.

Apsisprendėte? Sugalvojote veikti? Jeigu taip – toliau bus dar įdomiau. Sprogimas dažniausiai įvyksta tada, kai nusprendžiate kažką keisti. Jeigu nieko nedarote – tai nieko ir neatsitinka. Tačiau mes toliau nagrinėsime variantą kai vis dėlto kažką nusprendėme keisti.

Didysis sprogimas

Padėtas taškas. Atgal kelio nėra. Jeigu pradėsite ir sustosite – Jūs pralaimėjote. Jeigu bandysite kažko siekti nors tam tikrą laiko tarpą – tas jau yra gerai. Nors žinosite, kad pamėginote kažką padaryti. Tačiau reikia stengtis eiti iki pat finišo. Nesvarbu ką Jūs sugalvojote – kovokite iki galo. Net jeigu sumanymas Jums atrodo nelabai adekvatus – eikite toliau. Labai dažnai, kai kažką radikaliai keičiame, mums atrodo, kad darome nesąmones. Yra dar ir kita problema. Lygiai tą patį gali galvoti ir aplinkiniai. Tačiau ir Jūs ir aplinkiniai gali klysti.

Apie Jūsų idėjos adekvatumą nekalbėsime. Tai visiškai kita tema. Taip pat rekomenduoju paskaityti mano straipsnį apie norus, tikslus ir svajones. Manau ten surasite nemažai įdomių dalykų. Noriu pasakyti apie tai, kad baimė keistis ir keisti niekur nedingsta. Kai Jūs pradedate kažką daryti – ji lieka, bet kitoje formoje. Tokia baimė labiau primena lengvą euforiją. Tai savotiškas didysis sprogimas. Jūs žinote, kad pasiryžote labai keistam dalykui, tas jausmas Jus tiesiog plėšo į gabalus, bet Jūs vistiek darote tai ką suplanavote. Tai yra normalu. Viskas kas nauja ir neišmėginta kelia baimę. Nežinomybė – dalykas drebinantis žemę.

Tas yra normalu

Kaip ir minėjau aukščiau – kažko bijoti yra normalu. Tačiau jeigu Jūsų idėja yra nors kažkiek adekvati ir apgalvota – nereikia jos laidoti. Kai Jūs galvojate – galimai kažkas jau tą aktyviai daro. Gal Jums pavyks padaryti tai dar geriau? Tad baimė – yra normalus dalykas. Tikiuosi šitie sakiniai kam nors padės užgesinti tą baimės jausmą.

Leisiu sau šitoje temoje atitrūkti nuo realybės ir lengvai „paskrajoti“. Tiesiog noriu pasakyti tai, kad jeigu Jūs bijosite padaryti tai ką suplanavote – Jūs to tiesiog nepadarysite. Gal būtent tai padarys kažkas kitas. Galimai padovanosite kažkam gerą idėją. Apsižvalgykite aplink. Kiek yra įvairiausių keistenybių. Daiktų, žmonių, paslaugų. Kartais atrodo, kad mes gyvename tarp pamišėlių. Tad kaip ir minėjau aukščiau, jeigu Jūsų idėja yra nors kažkiek adekvati – pirmyn. Pridarysite bėdų – nors bus ką prisiminti (irgi neblogai).

Apibendrinam

Esu parašęs straipsnį, kuriame nagrinėjamas momentas, kai mes patys sau nustatome ribas. Tad baimė – yra viena iš tų ribų. Patikėkite – ji yra perlaužoma. Sugalvojote kažką padaryti? Paskaičiuokite, pagalvokite, pasitarkite, dar kartą pagalvokite – pradėkite veikti. Reikia tiesiog peržengti kliūtis. Taip, kiekvienas atvejis yra unikalus. Tačiau esmė yra viena – kai kažką darai, kažkas ir gaunasi.

Taip pat svarbu pabrėžti tai, kad reikia mokėti priimti ir pralaimėjimą. Tačiau ar jis bus – vėlgi, priklauso tik nuo Jūsų. Kaip ir minėjau aukščiau – rezultatas kainuoja. Jis bus lygiai toks, kiek pastangų į jį investuosite…

Medžiaga: Andrej Galin. Nuotraukos: Vincent Rivaud Pexels.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.