Kas yra muzika?

Kas yra muzika? Kodėl ji mane vienaip ar kitaip veikia? Aš netikiu prietarais, piktosiomis dvasiomis ir kitais įvairiais stebuklingais dalykais. Dauguma gamtos (ir kitų) reiškinių yra paaiškinami. Tai kas yra nepaaiškinama – yra tiesiog nepaaiškinama. Gal po tam tikro laiko tarpo ta informacija bus pasiekiama, bet būtent dabar – jos nėra. Jeigu mes neturime kažkokios informacijos apie tam tikrą dalyką – reiškia mes kažko tiesiog nežinome. Kai mes kažko nežinome – geriausia yra ne spėlioti, o tiesiog rinkti informaciją apie tai ko mes nežinome. Atrodo, kad turiu gan griežtą požiūrį į tam tikrus dalykus. Kitaip sakant – „…arba juoda, arba balta“. Tačiau kaip yra su muzika? Kas ji tokia? Kas tai? Kaip ją paaiškinti?…

Pradėsime nuo labai paprastų dalykų. Pasidomėsime ką apie tai rašo „Wikipedia“

Muzika – išraiškos forma laiko terpėje, naudojant garsų ir pauzių struktūrą. Tai sudėtingos formos kūriniai, išreiškiami per natūraliai išgaunamo dirgiklio, dažniausiai garso, kombinacijų ir modelių konstrukciją. Muzikos funkcijos: estetinė, meninė, komunikacinė, pramoginė, apeiginė. Nuo kultūros ir socialinio konteksto priklauso, kaip mes skirstome muziką.

Informacija iš: https://lt.wikipedia.org/wiki/Muzika

Kaip tas veikia?

Iš aukščiau pateiktos informacijos mes galime suprasti kas tai yra. Taip… Tai kažkokios garsų kombinacijos. Tie garsai yra skirtingo dažnio ir ilgio. Taip pat garsai gali būti besikeičiantys. Kitaip sakant – kai garsas pradžioje yra vieno dažnio, o baigia skambėti visai kitu dažniu. Skirtingi intervalai, skirtingas skambėjimo laikas ir garsumas. Trumpiau tariant – košė. Tačiau ta košė yra taip įdomiai sudėliota, kad ji patinka žmonėms. Kodėl? Kaip tas veikia?

Man atrodo, kad viskas tai yra tik tam tikros asociacijos. Aplamai, mūsų smegenys generuoja labai daug įvairių asociacijų. Mes automatiškai kažką su kažkuo palyginame. Kažką įsivaizduojame. Kai mes matome, jaučiame ir girdime. Mes nuolat kuriame kažkokius vaizdus. Girdime garsą – taip pat įsivaizduojame tam tikrą vaizdą. Galvojame, į ką tas garsas galėtų būti panašus. Ieškome kažkokių atitikimų (paaiškinimų). Viskas mums su kažkuo asocijuojasi. Mūsų galva nuolat kažką generuoja. Čia pat leisiu sau pajuokauti. Dėl to ir bėdos mūsų visos, kad ta galva nuolat kažką generuoja…

Gerai. Mes suprantame, kad esame puikūs architektai. Konstruojame vaizdus. Iš vaizdų – erdves. Kas vyksta kai mes klausomės muzikos?…

Muzika – tai programa. Tai sudėtinga garsų konstrukcija skirta mūsų vaizduotei. Dažniausiai mes klausomės muzikos norėdami pakeisti aplinką kurioje mes esame. Kitaip sakant – ją paįvairinti. Muzika (garsai) – labai greitai sukelia daugybę asociacijų mūsų galvoje. Tie maži fragmentai formuoja kažkokius atskirus modelius. Vėliau viskas jungiasi į bendrą vaizdą ar jausmą. Viskas tas vyksta labai greitai. Dėl to mes net nesuprantame kodėl mums patinka vienas ar kitas muzikinis kūrinys. Muzika – tai programa mūsų vaizduotei. Jeigu kažkas nemėgsta tam tikro muzikos stiliaus – reiškia tas žmogus tiesiog neturi kuo „dekoduoti“ tokio tipo programą. Tiesiog tokio tipo garsų kombinacijos galvoje nekelia jokių asociacijų. Kitaip sakant – nėra informacijos. Kai kažko nežinome (nesuprantame) – tas mums atrodo keistai. Kartais net juokingai.

Kam to reikia?

Kam to reikia?… Nuotaikai pakeisti. Tiesiog tam, kad save nuteikti. Tai yra savotiškas poilsis. Taip pat tai gali būti motyvacija kažką daryti…

Muzika gali formuoti pačias įvairiausias asociacijas. Mums gali būti liūdna. Mes galime atsipalaiduoti. Galime iššaukti adrenalino antplūdį. Kitaip sakant, kokią programą pradėsime rašyti į savo galvą – tokią nuotaiką ir sukonstruosime. Tai savotiškas įrankis, kuris padeda papildyti mūsų aplinka mums trūkstančiais elementais. Mes jaučiame komfortą. Darome taip, kad mums būtų malonu.

Poilsis – tai veiklų kaita. Tai persijungimas nuo vieno kažkokio veiksmo į kitą. Taip pat tai aplinkos keitimas. Kaip ir minėjau aukščiau – muzika padeda suformuoti naują erdvę. Visiškai kitą aplinką, kurioje mes ilsimės. Stebuklas? Tikrai, kad ne. Tai tiesiog cheminiai procesai. Nauji kontaktai tarp atskirų neuronų…

Kai mes kuriame

Galimybė kurti – tai atvirkštinis procesas. Pirmame variante – mes tiesiog klausomės muzikos (nuskaitome programą). Antrame variante – mes tą programą rašome patys. Šitas procesas yra labai sudėtingas. Tačiau tai yra taip pat asociacijos. Jeigu Jūsų asociatyvus mąstymas yra labai išlavintas – kūrybos procesas yra įmanomas. Tai reiškia, kad Jūs turite labai turtingą vaizduotę ir galite kurti.

Muzikos reikia mokytis. Kitaip sakant – reikia gauti informacijos. Kad pereiti prie praktikos – reikia žinoti teoriją. Vien praktika be teorijos – sunkus ir akmenuotas kelias. Tačiau jis yra įmanomas. Tiesiog patys turite patirti daugybę dalykų. Teorija – tai kitų žmonių patirtis surinkta kažkokioje vienoje informacijos laikmenoje (knyga, diskas, tinklo diskas ir t.t.).

Muzikos generavimas įvairiais instrumentais – tai poilsis. Toks užsiėmimas padeda Jums tobulėti. Visiškai kitaip pradeda dirbti smegenys. Gerėja koordinacija, smulkioji motorika. Generuojant (atkartojant arba kuriant) muzika – Jūsų smegenys skaičiuoja. Patikėkite, taip jau sukurta ta muzika. Joje dirba skaičiai. Tai kaip matematika. Čia pridedam, atimam, dauginam ir dalinam. Čia pat yra dalys, intervalai ir kitos algebros gerybės. Kai galva skaičiuoja – taip pat tai yra tik Jums į naudą.

Apibendrinimas

Muzika – tai poilsio ir Jūsų smegenų lavinimo priemonė. Klausant muzikos galima trumpam atitrūkti nuo realybės, persijungti. Tačiau verta paminėti, kad „maisto papildas – tai ne maisto pakaitalas“… Kitais žodžiais, mes galime lengvai praskaidrinti dieną, bet globaliai kažkokios situacijos mes nepakeisime. Muzika neišspręs visų Jūsų užduočių. Toli nuo realybės nepabėgsite…

Muzika – geras „hobis“. Taip pat, žmogus kuris moka groti kažkokiu instrumentu – nuolat dėmesio centre. Vaizdai patinka visiems. Už juos žmonės pasiruošę net pinigus mokėti. Muzikantas – žmogus pasižymintis intelektu. Tad domėkitės, bandykite, eksperimentuokite.

Medžiaga: Andrej Galin. Nuotraukos: Andrej Galin

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.