Koronavirusas COVID-19. Mintys garsiai…

Koronavirusas – karšta tema. Informacija apie virusą plinta žymiai greičiau negu pats virusas. Socialiniame tinkle jau matau kaip žmonės prekiauja vienkartinėmis veido kaukėmis. Greitai „biznis“ užsisuko. Jau kelis skelbimus iš eilės mačiau. Viename skelbime 50 kaukių kainuoja 36 eurus, kitame – 50 eurų. Skelbimų portale – yra ir po 100 eurų už 50 vienetų. Tos kaukės tikriausiai niekada pas mus dar tiek nekainavo. Kai matau kaip vystosi situacija – aš irgi esu lengvai sunerimęs. Trumpai apžvelgsime situaciją, įgarsinsiu savo mintis.

Situacija yra kaip minimum nemaloni. Ypač kai kažkas vyksta visai šalia Lietuvos. Šiandien praskrido žinia, kad Tenerifėje 1000 žmonių yra įkalinti viešbutyje. Daug kas atvažiavo tiesiog pailsėti. Patikėkite, visi jie galvojo, kad su jais nieko blogo nenutiks. Tik ne su manimi. Viskas bus gerai… Teisingai. Daugiau optimizmo ir rožinės spalvos. Jeigu gali atsitikti kažkas blogo – tas būtinai kažkur atsitiks. Kodėl būtent su manimi? O kodėl ne?… Mes visi esame vienodi.

Situacija

Šiandienai bendras užsikrėtusių skaičius siekia 80411 atvejų. Mirčių – 2709. Nemalonus dalykas yra tas, kad nemažai atvejų yra užregistruota Italijoje. Užsikrėtusių – 322, mirė – 10 žmonių. Italija yra gana netoli nuo Lietuvos ir ji vis tęsia „raudonuoti“ žemėlapyje. Skaičiai didėja. Žinių portalai skelbia informaciją, kad virusas pasieks ir Lietuvą. Tai yra tik laiko klausimas. Žmonės Lietuvoje jau ruošiasi. Tas tikrai jaučiasi. Vaistinėse iššluotos visos vienkartinės kaukės. Kaip ir minėjau aukščiau – žmonės iš bėdos jau pradeda darytis pinigą.

Stebėti situacija galima tinklalapyje https://coronavirus.zone/ (informacija sudėdama žemėlapyje). COVID-19 žemėlapis atsinaujina iš duomenų šaltinio kuris yra čia: https://bnonews.com/index.php/2020/02/the-latest-coronavirus-cases/

Taip pat labai detalus žemėlapis ir gan nemažai statistikos duota čia: https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

Nesirūpinkite, jei neturite kaukės – ji reikalinga tada, jei pats sergate, kad neapkrėstumėte kitų, arba jei sergantysis kvėpuoja tiesiai į jus...

Ar saugu gauti siuntas?

Dažnai girdėjau šita klausimą. Žmonės bijo. Pašte purškia siuntas su dezinfekuojančiais skysčiais. Pats irgi buvau sunerimęs. Užstrigo kelios siuntos iš „AliExpress“ elektroninės parduotuvės. Po kurio laiko – statusas vėl pasikeitė. Lyg ir važiuoja (skrenda ar plaukia). Kas bus kai gausiu? Daug kur ieškojau informacijos ir visur rašo, kad siuntas gauti yra saugu. Virusas ilgai neišgyvena tokioje aplinkoje (ir tiek laiko). Jam reikia žmogaus ar gyvūno. Tad jei laukiate siuntos iš Kinijos – nebijokite. Viskas bus gerai. Jeigu taip jau norite – galite pakuotę ir jos turinį papildomai apipurkšti dezinfekuojančiu skysčiu. Išvada – saugu.

Ką mes galime?

Koronavirusas – bauginantis pavadinimas. Jo sąskaitoje jau yra beveik 3000 žmonių. Ką mes galime padaryti? Svarbiausias dalykas – reikia tiesiog išlikti ramiam. Kaip ir minėjau aukščiau – informacija sklinda greičiau už bet kokį virusą. Kuo daugiau informacijos – tuo labiau „išsipučia“ visa situacija. Mes nežinome kas bus toliau ir dėl to labai bijome. Nežinojimas generuoja baimę. Tad nusiraminkime ir tiesiog saugokime save. Toliau – keli geri patarimai.

  • Rekomenduojama atsisakyti nebūtinų kelionių į šalis, kuriose patvirtinti žmogaus susirgimai naujo tipo gripo virusu.
  • Reguliariai plaukime rankas su muilu arba dezinfekuokime su skysčiu, kuriame yra spirito.
  • Kosėdami ir čiaudėdami pridenkite nosį ir burną servetėle arba alkūnės linkiu.
  • Laikykitės nuo kitų žmonių mažiausiai 1 metro atstumu, ypač, jei jie kosėja, sloguoja ar karščiuoja.
  • Jei įmanoma, nelieskite rankomis akių, nosies ir burnos.
  • Nevartokite maistui žalių ar termiškai neapdorotų gyvulinės kilmės produktų.
  • Dažnai vėdinkite patalpas.
  • Jei įtariate, kad užsikrėtėte – atsirado į gripą panašūs simptomai, kvėpavimo sutrikimai arba turėjote kontaktą su galimais viruso nešiotojais, skambinkite 112 ir iškart informuokite apie savo įtarimus. Neikite pats pas gydytoją, nevykite viešuoju transportu ar taksi – kitaip tariant, neplatinkite galimo viruso.

Apibendrinimas

Kol kas lieka tik stebėti situaciją ir saugotis. Dažniau plaukime rankas, tvarkykime ir vėdinkime namus. Vanduo viską nuplaus. Kaip ir minėjau – svarbu išlikti ramiam. Susikaupkite ir darykite tai ką darote. Nesiblaškykite. Ateis laikas panikuoti – tada ir pagalvosim. O dabar tik ruoškimės ir stebėkime.

Medžiaga: Andrej Galin. Statistika: nuorodos straipsnyje. Nuotraukos: Lietuvos vaistinių ir elektroninių parduotuvių „screenshot’ai“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *