Vertybių inventorizacija

Vertybės. Kiekvienam yra kažkas svarbu. Svarbu karjera. Svarbu namai. Šeima. Svarbu gerai atrodyti. Kažkam yra svarbu ką apie jį šneka kiti. Žmona – svarbu. Vaikai – svarbu. Draugai. Bendravimas. Svarbu, kad būtų linksma. Malonumai – svarbu. Kažkam svarbu nusipirkti pusę litro iki parduotuvės uždarymo. O kas iš tikrųjų yra svarbu? Kiek mes turime savyje ir ko mums reikia? Kokia yra mūsų vertė? Iš ko ji susidaro? Šitame pasaulyje viskas yra subalansuota. Yra juoda ir yra balta. Yra gėris ir yra blogis. Yra naktis ir yra diena. Yra egoizmas ir yra altruizmas. Koks yra mūsų balansas? Kurioje mes esame pusėje?

Tam, kad labiau pažinti save – patariu atlikti vertybių inventorizaciją. Ji padės suprasti kas mes esame, ką mes turime savyje ir ko mums dar trūksta. Po sąžiningos vertybių inventorizacijos – mūsų laukia ilgas kelias. Tai dar gilesnė savianalizė ir darbas su savimi. Naujų vertybių formavimas ir savęs subalansavimas.

Vertybių suvokimas

Pirmiausia patariu perskaityti žemiau pateiktą vertybių sąrašą ir pagalvoti apie kiekvieną vertybę (dorybę) atskirai. Gali taip atsitikti, kad aplamai nežinosite tam tikrų žodžių reikšmės. Tai yra normalu. Negalime savyje turėti visko. Negalime žinoti visko. Tuos žodžius patariu išrašyti atskirai. Reikės į kiekvieną tą nežinomą žodį įsigilinti. Surasti to žodžio reikšmę, paskaityti apie tą vertybę (dorybę). Vėliau turėsime suprasti (pajausti) – ar mes turime tai savyje, ar mums tos vertybės trūksta, ar mums jos aplamai reikia, ar šita vertybė veiks mus teigiamai, ar ji mus subalansuos. Šitų išrašytu žodžių (kurių mes nežinojome) mums reikės šiek tiek vėliau. Juos analizuoti patariu palikti pabaigai.

Viena vertybė vienai dienai

Pradžiai reikia labai lėtai ir atidžiai perskaityti visą vertybių sąrašą ir pagalvoti apie kiekvieną žodį atskirai. Rekomenduoju per dieną analizuoti ne daugiau 5 vertybių (dorybių). Geriausias variantas – 1 vertybė dienai. Skirkite visą dieną apmąstymams. Pakeliui į darbą, dirbant, važiuojant iš darbo, gaminant maistą, žaidžiant su vaikais – galvokite apie tą vertybę. Į tą vieną žodį reikia labai stipriai įsigilinti. Ar mes suprantame kas tai yra. Koks tai žodis ir ką jis reiškia. Reikia sąžiningai (pačiam sau) atsakyti į klausimą – „Ar aš savyje tą turiu?“. Šitą darbą mes atliekate dėl savęs. Tegul Jūsų „vidinis aš“ patylės. Būkite maksimaliai sąžiningas (ar sąžininga) pats (pati) su savimi.

Patariu išrašyti visas vertybes (arba jas atspausdinti) ant lapo. Tai turi būti 2 stulpeliai (kaip pateikta žemiau). Toliau, jeigu turite savyje vertybę kurią analizuojate – pažymėkite tą žodį (pabraukite). Jeigu yra abejonių – geriau tos vertybės nežymėti.

Vertybės pateiktoje lentelėje yra preliminariai suskirstytos pagal „altruismus“ ir „amor sui“ balansą (altro/ego). Tiek vienos, tiek kitos vertybės – tai vertybės. Tarp jų nėra blogų. Jos yra vienodai svarbios. To preliminaraus paskirstymo mums reikės vėliau.

Altruismus Amor sui
Paprastumas
Dorybė
Darna
Aistra
Atleidimas
Dėkingumas
Supratingumas
Susitaikymas
Tolerancija
Teisingumas
Gerumas
Tikėjimas
Džiaugsmingumas
Pasitikėjimas
Išmintis
Pagarba
Nuoširdumas
Gailestingumas
Tarnystė
Atsidavimas
Meilė kitiems
Sąžiningumas
Ištikimybė
Mandagumas
Bendradarbiavimas
Patikimumas
Tikrumas
Dėmesingumas
Priėmimas
Ramybė
Saikas
Atsakingumas
Draugiškumas
Vieningumas
Švelnumas
Aiškumas
Paslaugumas
Objektyvumas
Harmonija
Rūpinimasis kitais
Garbingumas
Užuojauta
Punktualumas
Empatija
Maloningumas
Autentiškumas
Ketinimų tyrumas
Veiklumas
Dorumas
Dosnumas
Originalumas
Higiena
Profesionalumas
Didvyriškumas
Drąsa
Nuoseklumas
Švara
Įvairovė
Kantrybė
Lankstumas
Meilė
Kūrybiškumas
Grožis
Susilaikymas
Nuolankumas
Humoro jausmas
Viltis
Kilnumas
Ryžtas
Vaizduotė
Atkaklumas
Tvirtas įsitikinimas
Smalsumas
Entuziazmas
Bebaimiškumas
Idealizmas
Kuklumas
Protingumas
Charizma
Paskirties suvokimas
Ištvermingumas
Moralumas
Žaismingumas
Meistriškumas
Pasitenkinimas
Tvarkingumas
Vizija
Tvirtybė
Tiesumas
Taktiškumas
Optimizmas
Nuostaba
Sumanumas
Iškalbingumas
Pedantiškumas
Perfekcionizmas
Įsipareigojimas
Disciplina
Logika
Susitelkimas

Altruismus ir amor sui

Kai išanalizuosite visus žodžius (100 vertybių) – galima pažiūrėti kurios pusės vertybių (dorybių) turite daugiau. Prisiminkite, kad šitą savianalizę reikalinga tik Jums. Nereikia eilinį kartą savęs glostyti ir raminti. Turite sąžiningai sau pasakyti kokios vertybės yra Jums artimos ir ko visiškai neturite. Toliau galite pamatyti koks yra Jūsų „altro/ego“ balansas. Kurio stulpelio vertybės (dorybės) dominuoja.

Idealus balansas

Idealus „altruismus“ ir „amor sui“ balansas yra 60/40. Tai reiškia, kad „altruismus“ stulpelyje turi būti pabraukta šiek tiek daugiau vertybių negu „amor sui“ pusėje. Kad galima būtų gana tiksliai suskaičiuoti balansą – kiekvieną vertybę (dorybę) vertinkite 2 balais. T. y. kiekviename stulpelyje yra po 50 žodžių ir to vieno žodžio vertė – 2 balai. Bendrai, vienas stulpelis – 100 balų. Kai suskaičiuosime savo vertybes – vėliau gausime pvz.: 68 balus pirmame stulpelyje ir 58 balus antrame. Tad balansas bus 68/58 (kas yra visai neblogai).

Harmonija

Turime išvestą santykį. Greičiausiai rezultatas bus labai toli nuo idealaus. Tad toliau reikės dar kartą sąžiningai peržiūrėti savo vertybes ir pagalvoti kaip mes galime subalansuoti tuos stulpelius, kad išgauti 60/40 santykį. Turime suprasti kokios vertybės yra prieštaringos. Tas vertybes reikėtų vėl pasverti ir vėl grįžti prie jų subalansavimo. Darbas su vertybėmis gali užsitęsti. Tai nėra greitas procesas. Tokios inventorizacijos eigoje daug kas išaiškėja. Kiekvienas toks žodis – tai daugybė klausimų pačiam sau. Vis naujos atšakos. Galimybės pažinti save…

Jeigu reikalinga pagalba vykdant vertybių inventorizaciją – galite kreiptis, padėsiu. Esu Andrej Galin – „Realybės“ projekto įkūrėjas. Mano kontaktus surasite puslapyje „kontaktai“.

Nuotraukos: www.pexels.com

One thought on “Vertybių inventorizacija

  1. Kreta:

    Apie vertybes susimasčiau po vienos ekskursijos, kurioje dalyvavu su savo sūnumi ir jo draugais, šventėme sūnaus gimtadienį. Vaikščiojome po parką kuriame buvo neįprasti eksponatai ir mums pasakojo apie kiekvieno jų prasme. Labai daug pasakojo apie kultūrines vertybes, santykį su aplinka, apie šeimos santykius. Supratau, kad labiausiai reikia stengtis dėl savęs, mylėti save, bet tuo pačiu nepamiršti ir kitų, tuomet gyvenimas bus gražus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.