Vertybės. Kiekvienam yra kažkas svarbu. Svarbu karjera. Svarbu namai. Šeima. Svarbu gerai atrodyti. Kažkam yra svarbu ką apie jį šneka kiti. Žmona – svarbu. Vaikai – svarbu. Draugai. Bendravimas. Svarbu, kad būtų linksma. Malonumai – svarbu. Kažkam svarbu nusipirkti pusę litro iki parduotuvės uždarymo. O kas iš tikrųjų yra svarbu? Kiek mes turime savyje ir ko mums reikia? Kokia yra mūsų vertė? Iš ko ji susidaro? Šitame pasaulyje viskas yra subalansuota. Yra juoda ir yra balta. Yra gėris ir yra blogis. Yra naktis ir yra diena. Yra egoizmas ir yra altruizmas. Koks yra mūsų balansas? Kurioje mes esame pusėje?




Tam, kad labiau pažinti save – patariu atlikti vertybių inventorizaciją. Ji padės suprasti kas mes esame, ką mes turime savyje ir ko mums dar trūksta. Po sąžiningos vertybių inventorizacijos – mūsų laukia ilgas kelias. Tai dar gilesnė savianalizė ir darbas su savimi. Naujų vertybių formavimas ir savęs subalansavimas.
Vertybių suvokimas
Pirmiausia patariu perskaityti žemiau pateiktą vertybių sąrašą ir pagalvoti apie kiekvieną vertybę (dorybę) atskirai. Gali taip atsitikti, kad aplamai nežinosite tam tikrų žodžių reikšmės. Tai yra normalu. Negalime savyje turėti visko. Negalime žinoti visko. Tuos žodžius patariu išrašyti atskirai. Reikės į kiekvieną tą nežinomą žodį įsigilinti. Surasti to žodžio reikšmę, paskaityti apie tą vertybę (dorybę). Vėliau turėsime suprasti (pajausti) – ar mes turime tai savyje, ar mums tos vertybės trūksta, ar mums jos aplamai reikia, ar šita vertybė veiks mus teigiamai, ar ji mus subalansuos. Šitų išrašytu žodžių (kurių mes nežinojome) mums reikės šiek tiek vėliau. Juos analizuoti patariu palikti pabaigai.
Viena vertybė vienai dienai
Pradžiai reikia labai lėtai ir atidžiai perskaityti visą vertybių sąrašą ir pagalvoti apie kiekvieną žodį atskirai. Rekomenduoju per dieną analizuoti ne daugiau 5 vertybių (dorybių). Geriausias variantas – 1 vertybė dienai. Skirkite visą dieną apmąstymams. Pakeliui į darbą, dirbant, važiuojant iš darbo, gaminant maistą, žaidžiant su vaikais – galvokite apie tą vertybę. Į tą vieną žodį reikia labai stipriai įsigilinti. Ar mes suprantame kas tai yra. Koks tai žodis ir ką jis reiškia. Reikia sąžiningai (pačiam sau) atsakyti į klausimą – „Ar aš savyje tą turiu?“. Šitą darbą mes atliekate dėl savęs. Tegul Jūsų „vidinis aš“ patylės. Būkite maksimaliai sąžiningas (ar sąžininga) pats (pati) su savimi.
Patariu išrašyti visas vertybes (arba jas atspausdinti) ant lapo. Tai turi būti 2 stulpeliai (kaip pateikta žemiau). Toliau, jeigu turite savyje vertybę kurią analizuojate – pažymėkite tą žodį (pabraukite). Jeigu yra abejonių – geriau tos vertybės nežymėti.
Vertybės pateiktoje lentelėje yra preliminariai suskirstytos pagal „altruismus“ ir „amor sui“ balansą (altro/ego). Tiek vienos, tiek kitos vertybės – tai vertybės. Tarp jų nėra blogų. Jos yra vienodai svarbios. To preliminaraus paskirstymo mums reikės vėliau.
Altruismus | Amor sui |
Paprastumas Dorybė Darna Aistra Atleidimas Dėkingumas Supratingumas Susitaikymas Tolerancija Teisingumas Gerumas Tikėjimas Džiaugsmingumas Pasitikėjimas Išmintis Pagarba Nuoširdumas Gailestingumas Tarnystė Atsidavimas Meilė kitiems Sąžiningumas Ištikimybė Mandagumas Bendradarbiavimas Patikimumas Tikrumas Dėmesingumas Priėmimas Ramybė Saikas Atsakingumas Draugiškumas Vieningumas Švelnumas Aiškumas Paslaugumas Objektyvumas Harmonija Rūpinimasis kitais Garbingumas Užuojauta Punktualumas Empatija Maloningumas Autentiškumas Ketinimų tyrumas Veiklumas Dorumas Dosnumas | Originalumas Higiena Profesionalumas Didvyriškumas Drąsa Nuoseklumas Švara Įvairovė Kantrybė Lankstumas Meilė Kūrybiškumas Grožis Susilaikymas Nuolankumas Humoro jausmas Viltis Kilnumas Ryžtas Vaizduotė Atkaklumas Tvirtas įsitikinimas Smalsumas Entuziazmas Bebaimiškumas Idealizmas Kuklumas Protingumas Charizma Paskirties suvokimas Ištvermingumas Moralumas Žaismingumas Meistriškumas Pasitenkinimas Tvarkingumas Vizija Tvirtybė Tiesumas Taktiškumas Optimizmas Nuostaba Sumanumas Iškalbingumas Pedantiškumas Perfekcionizmas Įsipareigojimas Disciplina Logika Susitelkimas |
Altruismus ir amor sui
Kai išanalizuosite visus žodžius (100 vertybių) – galima pažiūrėti kurios pusės vertybių (dorybių) turite daugiau. Prisiminkite, kad šitą savianalizę reikalinga tik Jums. Nereikia eilinį kartą savęs glostyti ir raminti. Turite sąžiningai sau pasakyti kokios vertybės yra Jums artimos ir ko visiškai neturite. Toliau galite pamatyti koks yra Jūsų „altro/ego“ balansas. Kurio stulpelio vertybės (dorybės) dominuoja.




Idealus balansas
Idealus „altruismus“ ir „amor sui“ balansas yra 60/40. Tai reiškia, kad „altruismus“ stulpelyje turi būti pabraukta šiek tiek daugiau vertybių negu „amor sui“ pusėje. Kad galima būtų gana tiksliai suskaičiuoti balansą – kiekvieną vertybę (dorybę) vertinkite 2 balais. T. y. kiekviename stulpelyje yra po 50 žodžių ir to vieno žodžio vertė – 2 balai. Bendrai, vienas stulpelis – 100 balų. Kai suskaičiuosime savo vertybes – vėliau gausime pvz.: 68 balus pirmame stulpelyje ir 58 balus antrame. Tad balansas bus 68/58 (kas yra visai neblogai).
Harmonija
Turime išvestą santykį. Greičiausiai rezultatas bus labai toli nuo idealaus. Tad toliau reikės dar kartą sąžiningai peržiūrėti savo vertybes ir pagalvoti kaip mes galime subalansuoti tuos stulpelius, kad išgauti 60/40 santykį. Turime suprasti kokios vertybės yra prieštaringos. Tas vertybes reikėtų vėl pasverti ir vėl grįžti prie jų subalansavimo. Darbas su vertybėmis gali užsitęsti. Tai nėra greitas procesas. Tokios inventorizacijos eigoje daug kas išaiškėja. Kiekvienas toks žodis – tai daugybė klausimų pačiam sau. Vis naujos atšakos. Galimybės pažinti save…
Jeigu reikalinga pagalba vykdant vertybių inventorizaciją – galite kreiptis, padėsiu. Esu Andrej Galin – „Realybės“ projekto įkūrėjas. Mano kontaktus surasite puslapyje „kontaktai“.
Nuotraukos: www.pexels.com