Visiems neįtiksi

Visiems neįtiksi. Visam pasauliui geras nebūsi. Labai dažnai girdime panašias frazes. Tokia mintis prasisuko ir mano galvoje tada, kai rašiau medžiagą apie egocentrizmą ir altruizmą. Tą (ankstesnį) straipsnį labiau pavadinčiau juodraščiu, negu pilnaverte medžiaga. Tačiau, kaip ir minėjau tame juodraštyje – greičiausiai tai bus visas minčių ciklas. Labai daug ir labai įvairiai apie tuos dalykus kalba žmonės. Visas kalnas medžiagų. Tik problema yra tame, kad visą laiką tose medžiagose surandu neatitikimų ir prieštaravimų.

Pagrindinė mintis

Yra dvi savotiškos priešingybės. Egocentrizmas ir altruizmas. Pirmas variantas – tai kada pirmenybė teikiama savo paties, o ne kitų žmonių interesams. Antras variantas – rūpinimasis kitų interesais ir gerove. Viskas tai yra tarsi dvi skirtingos pusės. Juoda ir balta. Egoizmas (egocentrizmas) – juoda. Altruizmas – balta. Juoda – blogai, balta – gerai. Logiška? Logiška. Visi mes nuolat sakome, kad esame už taiką pasaulyje. Stengiamės daryti gerus darbus ir padedame vieni kitiems. Jo. Taip…

Pagrindinė mintis yra tokia, kad mes visi palaikome gerąją pusę (altruizmą), tačiau patys nuolat darome juodus dalykus. Kodėl? Paaiškinsiu. Meluojame sau ir kitiems dėl to, kad net ir čia norime pasirodyti iš pačios geriausios pusės. Vienintelis „AŠ“ (sakome patys sau) esu toks geras ir kovoju dėl gerų dalykų, o pasaulis yra toks žiaurus. Žmonės kelia vėliavas ir dainuoja apie taiką pasaulyje vien dėl to, kad parodyti kokie jie visi yra šaunuoliai. Skamba žiauriai, bet kažkodėl prieinu tik prie tokio varianto. Visą laiką, nagrinėjant pačius įvairiausius modelius – viena ta pati mintis.

Prieštaravimai

Grįžtame prie pagrindinės mūsų frazės. Visiems neįtiksi. Dar kitaip – visiems geras nebūsi. Mes esame labai skirtingi. Mes visi tiesiog negalime būti vieni kitiems geri. Neįmanoma visam pasauliui atjungti pavydo jausmą. Neįmanoma išjungti visų išorinių dirgiklių. Visada viską bandome palyginti. Išsirinkti kažką geresnio. Pažiūrime kaip daro kiti ir bandome padaryti taip pat arba net geriau. Mes suprantame, kad jeigu kažkas pastatė namą – galime padaryti tą patį. Bandysime tą padaryti dar geriau. Vidinio „AŠ“ neatjungsi. Jeigu stengsimės visiems įtikti – nustosime būti laimingi. Kitaip tariant – atsiranda labai daug prieštaravimų. Net jeigu bandysime kurti idealią altruistinę aplinką – vistiek atsiras norinčių ją sugadinti. Savotiškai subalansuoti.

Žmonės tiesiog nesugebėtų išgyventi idealioje aplinkoje. Taip pat ir labai nepalankioje. Mums visiems reikalingas savotiškas balansas. Toks, koks jis yra dabar. Kai tik bandome kažką keisti į vieną arba kitą pusę – kažkodėl viskas išsibalansuoja. Aplinka pasidaro keista ir „nepatogi“. Jeigu aplinka tampa ideali arba atvirkščiai – dingsta prasmė. Jeigu viskas yra labai gerai – dingsta prasmė tobulėti. Viskas yra labai surišta.

Aklavietė

Gelbėti pasaulį ir bandyti jį padaryti idealiu – bloga mintis. Tas tiesiog nėra įmanoma. Įtikti visiems – yra labai neracionali mintis. Realiame gyvenime tas tiesiog fiziškai neįmanoma. Bandysime tą įvykdyti – mus tiesiog „suvalgys“ kiti. Kam aukotis? Dėl ko? Jeigu galvojate priešingai – pamėginkite pagyventi vien dėl kitų. Manau rezultatas Jums tikrai nepatiks.

Būti savanaudžiu ir gyventi vien dėl savęs? Taip pat nėra logiška. Aplamai – pavojingas dalykas. Tokio sprendimo pasekmės – vienatvė, baimė ir pyktis. Užsidaryti savyje, likti vienam ir niekam nereikalingu – prastas reikalas…

Visą laiką stengiuosi vadovautis dviejų priešingų pusių principu. Tik juoda arba balta. Taip arba ne. Tarpinio varianto nėra. Loginės grandinės, sistema ir mokslas. Tačiau būtent egocentrizmo ir altruizmo temą mane stato į kampą ir priverčia galvoti apie savotišką šitų dalykų balansą. Kaip ir minėjau – šitą temą dar ne vieną kartą teks pakelti ir pažiūrėti į ją kitaip. Dabartinė išvada – idealus pasaulis yra neįmanomas. Tas aktualu ir mažesnėse schemose – šeima, draugai ir bendradarbiai. Visiems neįtiksi…

Jeigu turite įdomių minčių – susisiekite su manimi. Pasidalinkite. Pasvarstysime kartu. Paštas: info@realybe.lt

Medžiaga: Andrej Galin. Nuotraukos: Pixabay iš Pexels.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.